Stabilizacja anod litowo-metalowych za pomocą dodatków elektrolitycznych na bazie porfiryny

Stabilizacja anod litowo-metalowych za pomocą dodatków elektrolitycznych na bazie porfiryny
Agnieszka.Rajda
czw., 07/12/2023 – 16:09

Kod CSS i JS
*/

W dobie poszukiwań alternatywnych źródeł energii i usilnych dążeń do poszerzenia zakresu ich wykorzystywania, zagadnienia związane z gromadzeniem i przechowywaniem energii elektrycznej odgrywają niezwykle ważną rolę. Jednym z kluczowych obszarów badań i rozwoju jest konstruowanie i usprawnianie akumulatorów, a wśród wykorzystywanych rozwiązań technologia akumulatorów litowo-jonowych (LIB, ang. lithium-ion batteries) zajmuje obecnie wiodące miejsce. Jednakże akumulatory LIB osiągają obecnie granice swojej wydajności. Jedna z koncepcji pokonania ograniczenia bazuje na zamianie materiału anody z kompozytu litowo-węglowego stosowanego obecnie w LIB na metaliczny lit (LMB, ang. lithium-metal batteries). Według przewidywań, zastosowanie metalicznych anod litowych pozwoliłoby zwiększyć pojemność anodową ponad dziesięciokrotnie, umożliwiając wkomponowanie w akumulatorze większej ilości materiału katodowego (kluczowego dla wydajności baterii). Niestety praktyczne zastosowanie LMB jest utrudnione przez fakt, że wysokowydajne ciekłe elektrolity stosowane w LIB nie zapobiegają degradacji ogniw – tworzeniu się metalicznych dendrytów litowych podczas wielokrotnego ładowania i rozładowywania ogniwa, które mogą prowadzić do zwarć wewnątrz akumulatora i potencjalnie katastrofalnej awarii.


dr hab. Szymon Godlewski, prof. UJ, fot. Michał Łepeckidr hab. Szymon Godlewski, prof. UJ, fot. Michał Łepecki
Nasz projekt dotyczy opracowania skutecznego rozwiązania tego problemu, bazującego na dodaniu pewnych pochodnych porfiryny do elektrolitu w ogniwach litowych, co umożliwi zwiększenie długości życia baterii. Podejrzewa się bowiem, że zahamowanie niezwykle niekorzystnego tworzenia struktur dendrytowych w przypadku użycia pochodnych porfiryn w elektrolicie jest związane z włączeniem pochodnych porfiryny do warstwy na granicy ciało stałe-elektrolit (SEI, ang. solid electrolyte interface).

W ramach badań analizowany będzie wpływ rodzaju zastosowanego materiału organicznego, w tym pochodnych porfiryny lub ftalocyjaniny – określanych jako makrocykle tetrapirolowe (TPM, ang.  tetrapirole macrocycles). Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że tak zmodyfikowany SEI jest znacznie skuteczniejszy w długookresowym zapobieganiu tworzenia się dendrytów. Pomyślne ograniczenie tworzenia dendrytów w rozwiązaniach aplikacyjnych byłoby przełomem w rozwoju akumulatorów litowych o dużej pojemności.

Aby osiągnąć założony cel planowane jest eksperymentalne zbadanie struktury i procesu powstawania zmodyfikowanego SEI utworzonego przez pochodne porfiryny jako punktu wyjścia do dalszej optymalizacji elektrolitu, a także opracowanie modeli obliczeniowych struktury oraz właściwości funkcjonalnych i mechanicznych zmodyfikowanego SEI, które umożliwią wytyczenie ścieżek dalszej optymalizacji. W kolejnych etapach planowane jest opracowanie zoptymalizowanego składu elektrolitu na skalę laboratoryjną do zastosowania w LMB z dostępnym na rynku materiałem katodowym, a w finalnym kroku – wyprodukowanie urządzenia demonstracyjnego i zweryfikowanie jego działania. Konstrukcją i optymalizacją ogniw pod kątem przyszłych zastosowań praktycznych będą się zajmować nasi partnerzy z Niemiec i z Danii. Nasze doświadczenie i park badawczy pozwolą na spojrzenie na powierzchnię interfazy metaliczny lit – makrocykle tetrapirolowe z precyzją atomową. Dzięki wykorzystaniu mikroskopów prądu tunelowego (STM) i sił atomowych (AFM), które zapewniają niezwykłe możliwości obrazowania, uzyskamy wgląd w detale architektury międzywierzchni. Co więcej, planujemy po raz pierwszy zastosować podejście tzw. „syntezy na powierzchni” (on-surface synthesis) do wytworzenia struktur molekularnych połączonych kowalencyjnie na powierzchniach bardzo reaktywnych. To nowatorskie podejście umożliwiło w ostatnich kilkunastu latach wytworzenie z precyzją atomową nowych, nieosiągalnych wcześniej układów molekularnych. W niniejszym projekcie podejmiemy się niezwykle ekscytującego, ale i trudnego zadania tworzenia nowych wiązań chemicznych pomiędzy strukturami molekularnymi na niezwykle reaktywnej powierzchni litu. Nasze badania zapewnią nowy wgląd w chemię struktur molekularnych na powierzchni anodowej i wkroczenie w zupełnie nowy obszar reakcji na powierzchniach aktywnych.


Obraz 3D bezkontaktowej mikroskopii sił atomowych undeacenu wytworzonego w podejściu „syntezy na powierzchni”.Obraz 3D bezkontaktowej mikroskopii sił atomowych undeacenu wytworzonego w podejściu „syntezy na powierzchni”.

Tytuł projektu – pełny
Stabilizacja anod litowo-metalowych za pomocą dodatków elektrolitycznych na bazie porfiryny

Projekt – grupa nauk

Projekt – panel

Konkurs – typ konkursu

Konkurs – nazwa i edycja

Konkurs – data ogłoszenia konkurs
16 marca 2022 r.

Kierownik – imię i nazwisko
dr hab. Szymon Godlewski, prof. UJ

Kierownik – jednostka
Uniwersytet Jagielloński

Kierownik – dodatkowe informacje

Pracuje na stanowisku profesora w Uniwersytecie Jagiellońskim. Stopień doktora uzyskał w 2011 roku, a doktora habilitowanego w 2019 roku. Od początku swojej pracy naukowej rozwija swoje zainteresowania naukowe w obszarze konstruowania układów atomowych i molekularnych. W okresie ostatnich kilku lat kieruje badaniami opierającymi się na inicjowaniu reakcji chemicznych i tworzeniu nowych struktur organicznych w podejściu tzw. syntezy na powierzchni. Za swoją działalność badawczą był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m. in. stypendium dla wybitnych młodych naukowców MNiSW oraz stypendia FNP. W swojej pracy badawczej kierował dotychczas grantami badawczymi finansowanymi m. in. przez NCN w ramach konkursów SONATA, SONATA BIS i OPUS.

Kierownik – zdjęcie
dr hab. Szymon Godlewski, prof. UJ, fot. Michał Łepecki

Projekt – zdjęcie główne
dr hab. Szymon Godlewski, prof. UJ, fot. Michał Łepecki

Projekt – zdjęcie główne TOP
10%

Source: NCN